البرادعي: گزارش آژانس درباره‌ي ايران پيش از نوامبر آماده است

البرادعي در گفت‌وگو با روزنامه‌ي الشرق‌الاوسط تاكيد كرد: گزارش آژانس درباره‌ي ايران در زمان مقرر آماده خواهد بود و تا به حال مساله‌ي جديدي پيش نيامده است.
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، محمد البرادعي، مديركل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در گفت‌وگو با اين روزنامه‌ي عرب‌زبان چاپ لندن خاطرنشان كرد: همواره از ايران مي‌خواهيم كه مسايلي باقي‌مانده را حل كند. ما از ايران خواسته‌ايم تا به منظور اعتمادسازي به تعليق غني‌سازي اورانيوم بپردازد و همچنان در مرحله‌ي انجام مذاكرات هستيم.
وي درباره‌ي احتمال ارجاع پرونده‌ي هسته‌يي ايران به شوراي امنيت سازمان ملل با ابراز اين كه اظهار نظر در خصوص اين مساله زودهنگام است، گفت: اين كه چه اتفاقي بيفتد در نشست آتي شوراي حكام و در چارچوب فضايي آرام، قانوني و سياسي بررسي مي‌شود.
البرادعي درباره‌ي اتهاماتي كه اخيرا عليه آژانس مبني بر پنهان كردن برخي اطلاعات مطرح شده است، تصريح كرد: اين اتهامات نادرست است و نشاندهنده درك نشدن نقش آژانس است.
مديركل آژانس ادامه داد: تاكيد مي‌كنم كه در گزارش‌هاي‌مان تمام حقايق را بدون هيچ پيشداوري يا تعارضي بيان مي‌كنيم. تجربه‌هاي گذشته‌مان در عراق ثابت كرده كه آژانس در گفته‌هايش صادق بوده است و بعد از جنگ عراق نيز اين حقايق آشكار شد.
به گزارش ايسنا، وي افزود: تجربه‌ي عراق نشان داد كه نبايد پيش از تكميل بررسي‌ها در نتيجه‌گيري عجله كنيم. اين مساله‌اي است كه ما در قبال ايران هم در پيش گرفته‌ايم، برخي معتقدند كه ايران برنامه‌ي نظامي هسته‌يي در اختيار دارد، اما من شخصا قبل از تكميل حقايق در نتيجه‌گيري عجله نخواهم كرد.
البرادعي تاكيد كرد: من تا به حال مدركي دال بر اين كه برنامه‌هاي ايران تهديد باشد و يا اين كه برنامه‌هاي هسته‌يي اين كشور نظامي است، نديده‌ام. آن چه من ديدم اين است كه ايران سعي مي‌كند تا به انجام غني‌سازي اورانيوم بپردازد؛ بنابراين در حال حاضر خطري وجود ندارد و بايد به جاي استفاه از راه‌حل‌هاي ديگر، از ابزارهاي سياسي و ديپلماتيك براي رسيدن به راه حلي خوب استفاده كرد.