در پي اتهام ارايه رشوه به مقامات ايراني : شركت استات اويل پرداخت جريمه را پذيرفت

شركت نفتي استات اويل نروژ كه به پرداخت رشوه در صنايع نفت و گاز ايران متهم شده بود, پرداخت جريمه 3 ميليون دلاري را پذيرفت.

به گزارش خبرگزاري كار ايران، ايلنا، به نقل از بي بي سي، در عين حال استات اويل هنوز در رد يا قبول اين اتهامات چيزي نگفته است.
شايان ذكر است؛ گفته مي شود شركت استات اويل مبلغ 2/15 ميليون دلار رشوه پرداخت كرده تا در تصميم هاي مقامات صنعت نفت و گاز ايران اعمال نفوذ كند و به همين اتهام در ماه ژوئن به پرداخت 3 ميليون دلار محكوم شد.
در سپتامبر سال گذشته, پليس نروژ تحقيقات خود را در اين زمينه آغاز كرد و از آن زمان تا كنون سه مقام استات اويل مجبور به استعفا شدند.
در ماه ژوئن سال 2002, استات اويل اعتراض كرد كه مبلغ 15 ميليون دلار به شركت مشاوره سرمايه‌‏گذاري هرتون در لندن رشوه داده تا در مورد بهترين راه‌‏هاي سرمايه گذاري در ايران مشاوره بگيرد؛ مقامات نروژي معتقدند كه اين كار شركت استات اويل يك جرم است.
گفتني است، استات اويل نيز در بيانيه‌‏اي اعلام كرد, اين شركت قبول دارد در پاره‌‏اي موارد سياست‌‏هاي اخلاقي خود را ناديده گرفته و با در پيش گرفتن اقدامات جديدي, قصد دارد از وقوع دوباره چنين مواردي در آينده جلوگيري كند.
شركت استات اويل كه سهامش در ليست بورس اوسلو و بورس نيويورك قرار دارد، هم اكنون با اين خطرمواجه است كه توسط كميسيون بورس و اوراق بهادار ايالات متحده كه درحال تحقيق و تفحص در مورد اين موضوع است؛ جريمه شود.
با اين حال با توجه به افزايش قيمت نفت؛ ارزش سهام استات اويل از ابتداي سال 2004 تاكنون 33 درصد افزايش يافته است.
شايان ذكر است؛ استات اويل يك شركت دولتي است اما در سال 2001 بخشي از آن به بخش خصوصي واگذار شد.