در همين رابطه


نارضایتی ایران از واکنش جهانی به حمله علیه سفارت بریتانیا

دویچه وله:
به‌نظر می‌رسد واکنش گسترده و تند جامعه بین‌المللی به حمله علیه سفارت بریتانیا، برای مقام‌های ایران دوراز انتظار بوده است. رئیس مجلس ایران از نشست فوری شورای امنیت و محکومیت یکپارچه حمله به سفارت بریتانیا انتقاد کرده است.

علی لاریجانی رئیس مجلس روز چهارشنبه ۳۰ نوامبر درباره حادثه روز گذشته گفت: روز گذشته عده‌ای از دانشجویان که از رفتار دولت انگلیس به خشم آمده بودند در مقابل سفارت انگلیس تظاهرات کردند و عده‌ای نیز به داخل سفارت وارد شدند.

به گفته‌ی علی لاریجانی، این خشم برخاسته از چند دهه اقدامات سلطه‌طلبانه انگلیس در ایران است. وی سپس با اشاره به بیانیه‌ی روز گذشته‌ی شورای امنیت افزود، اقدام عجولانه در شورای امنیت برای محکوم کردن اقدام دانشجویان برای سرپوش گذاشتن بر جنایات گذشته انگلیس و آمریکا است.

شب گذشته شورای امنیت سازمان ملل در واکنشی فوری، حمله به سفارت بریتانیا را محکوم کرد. در بیانیه‌ای که همه ۱۵ عضو شورای امنیت، از جمله چین و روسیه آن را امضا کردند، از مقام‌های ایران خواسته شده به وظایف خود در حراست از سفارت‌ها و دیپلمات‌های خارجی عمل کند.

لاریجانی اقدام شورای امنیت را "روش فریبکارانه" دانست که به ادعای وی "باعث عدم ثبات و امنیت جهانی می‌شود".

او افزود: مجلس شورای اسلامی ضمن دعوت به آرامش و ایجاد نظم و اجرای قانون، رفتار عجولانه آمریکا و انگلیس را در ماجراجویی پیرامون این اقدام دانشجویان فرصت‌طلبی می‌داند که قصد دارند از این مساله سوءاستفاده کنند وگرنه اقدام مجلس در کاهش سطح روابط با انگلیس، قانونی بود.

حمله به سفارت بریتانیا پس از آن انجام شد که مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای به کاهش مناسبات دیپلماتیک از سطح سفارت به کارداری رای داد. این تصمیم مجلس نیز پس از آن اتخاذ شد که کشورهای غربی تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران اعمال کردند.

این تحریم‌ها موسسات مالی، صنایع نفت و پتروشیمی ایران را هدف قرار داده است. بریتانیا در اعمال این تحریم‌ها پیش‌قدم بود و در میان دولت‌های غربی تنها کشوری است که بانک مرکزی ایران را تحریم کرده است.

اقدامی غیرقابل دفاع
علی لاریانی، رئیس مجلس علاوه بر علی لاریجانی، رئیس مجلس، اکثر چهره‌ها و رسانه‌های وابسته به جناح حاکم در ایران از حمله به سفارت بریتانیا حمایت کرده‌اند، اما یک نماینده مجلس حمله روز سه‌شنبه به سفارت بریتانیا را "غیرقابل دفاع" توصیف کرده است.

به نوشته روزنامه شرق، عبدالجبار کرمی نماینده سنندج در مجلس گفته است: این درست که ما اقدامات خصمانه انگلیس علیه کشورمان را تقبیح می‌کنیم، اما این دلیل نمی‌شود که از عرف دیپلماتیک خارج شویم، و حمله به سفارت بریتانیا نه به لحاظ حقوقی و نه از نظر دیپلماسی قابل دفاع نیست و طبعا از سوی مجامع بین‌المللی با بازخورد منفی مواجه خواهد شد.

نماینده سنندج همچنین می‌گوید: این اقدام شجاعانه‌ای نیست که مثلا ۵ هزار نفر به جایی حمله کنند که شاید ۱۵ نفر مسئول و کارمند دارد. این را از مصادیق غیرمتمدن بودن ایرانی تلقی می‌کنند.

عبدالجبار کرمی ضمن ابراز نگرانی از تبعات احتمالی اقدام علیه سفارت یک کشور خارجی به روزنامه شرق گفته است: بی‌شک لطمات و تبعات جبران‌ناپذیری از پی این‌گونه رفتار‌ها در انتظار مراودات خارجی ما خواهد بود.

روز گذشته وزارت خارجه جمهوری اسلامی نیز در بیانیه‌ای حمله به سفارت بریتانیا را رفتاری "غیرقابل قبول" خواند و از آن "ابراز تاسف" کرد.

در بیانیه‌ی وزارت خارجه ایران آمده است: وزارت امور خارجه ضمن احترام به قوانین و مقررات بین‌المللی و با تاکید بر مصونیت اماکن دیپلماتیک، بر تعهد دولت جمهوری اسلامی ایران به حفاظت و صیانت از اماکن و ماموران دیپلماتیک تاکید می‌نماید.

MM/BM
Copyright © 1999-2011 Ettelaat Network, All Rights Reserved Webmaster
 اطلاعات .نت به هيچ گروه و مرام و مسلك وابسته نيست اطلاعات.نت هيچ مسئوليتی در باره محتوای مقالات نداشته و مسئول محتوای هر مقاله نويسنده آن ميباشد نظر نویسندگان مقالات در اين سايت می تواند مغایر با موضع اطلاعات.نت باشد مولف اين سايت مطلقا براي كار خود كه هدف ميهني و آموزشي دارد نه در گذشته، نه در حال حاضر و نه در آينده كمك مالي هيچكس، هيچ سازمان و هيچ دولتي را نمي پذيرد. خدمت به ميهن ، هموطنان، همتباران و همزبانان لذتي دارد مافوق همه لذتها، مخصوصا اگر بدون دستمزد و كمك مالي انجام گيرد