اطلاعات.نت
 

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران: تعجبم از جهانگیری است چرا نام دارندگان پول های کثیف را اعلام نمی کند؟


  مجیدرضا حریری، نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین درباره اوضاع آشفته بازار سکه، خودرو و دیگر بخش ها می گوید: باید به مردم اعلام کنیم که شرایط ویزه و اضطراری است؛ شفاف تر صحبت کنیم و از مردم کمک بخواهیم و با دارندگان پول های کثیف و فساد برخورد کنیم. اگر مردم این برخوردها را ببینند، احساس ناامنی از آنها دور خواهد شد.

به گزارش سحام، حریری درباره گرانی های اخیر در بازار سکه و خودرو گفت: البته هنوز رکورد سال ۹۱ را نشکسته ایم. در آن سال قیمت ها به یکباره سه برابر شد. البته جنس اتفاقی که در حال رخ دادن است همان اتفاق سال ۹۱ است. موضوع، کاهش ارزش پول ملی است؛ یعنی وقتی کالا گران می شود، در آن طرف ترازو، پول ملی قرار دارد که وزن آن پایین می آید.

حریری با بیان اینکه علت وضعیت کنونی مانند سال ۹۱، فشار خارجی به اقتصاد ما و سوءمدیریت است گفت: وقتی می گوییم سیاست تعیین نرخ ۴۲۰۰ تومانی برای دلار را بپذیریم یعنی دلار باید با نظارت در بازارعرضه شود. این موضوع به این معنا نیست که نیازهای واقعی مردم را جواب ندهیم. اگر جلوی واردات گرفته شود یعنی خودمان مردم را به سمت بازار قاچاق سوق داده ایم.

وی گفت: البته منظور از این حرف، معاملات خرد چند میلیون تومانی نیست. اما معاملات کلان نمی تواند بدون تحت نظارت حاکمیت و دولت باشد. شما ببینید ارز موردنیاز ۱۳ میلیارد دلار قاچاق کشور را چه کسی تامین می کند؟ آن هم در شرایطی که بدون در نظر گرفتن ارزهای دولتی مربوط به نفت، حدود ۷۰ درصد ارزهای غیردولتی نیز مستقیم یا غیرمستقیم در دست مدیران دولتی است.

حریری با اشاره به سوءمدیریت های دولت گفت: یکی از سوءمدیریت ها این است که دولت با افتخار می کند سرمان را در حساب مردم نمی کنیم. این در حالی است که کسب و کار باید شفاف باشد و در انتهای سال، آن را به دارایی ارائه دهیم. چطور ممکن است گردش های چند ده میلیاردی بدون شفافیت انجام شود؟

حریری با اشاره به دو اقدام دولت در سال ۹۶ که به دنبال آن، دارندگان پول های کثیقف احساس ناامنی کردند گفت: یکی از این اقدامات روشن شدن بخش کوچکی از مالیات ستانی ما بود و دیگری سروسامان داده شدن صندوق های قرض الحسنه. این اقدامات باعث شد قاچاق از ۲۵ میلیارد دلار به حدود ۱۳ میلیارد دلار کاهش یابد و از طرفی امنیت روانی از صاحبان سرمایه هم گرفته شد.

او ادامه داد: در نتیجه این اقدامات با یک خروج سرمایه مواجه شدیم . یعنی سال گذشته حدود ۲۶ یا ۲۷ میلیارد دلار کسری موازنه داشتیم سوءمدیریت آنجا بود که وقتی صندوق ها را بستیم، پول مردم را از خزانه دادیم یعنی پول اصلی در دست بدهکار اصلی باقی ماند. بخشی از این پول از کشور خارج شده و بخشی همچنان در داخل کشور است. اکنون این افراد که می خواهند سیاست های دولت در این زمینه شکست بخورد، هر بار به یک بازار هجوم می آورند.

حریری اضافه کرد: در نتیجه این اتفاقات، دارندگان سرمایه های خرد احساس زیان می کنند. اگرچه مجموع معاملات آنها ۱۰ درصد کل معاملات را هم تشکیل نمی دهد اما احساس ناامنی به آنها منتقل می شود.

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین افزود: تعجبم از معاون اول رییس جمهور به عنوان رییس ستاد اقتصاد مقاومتی و مسئول دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی، این است که چرا نام دارندگان پول های کثیف را که حداکثر چند هزار نفر هستند اعلام نمی کند؟ باید اسامی این افراد را اعلام کنیم تا معلوم شود سربازان داخلی ترامپ چه کسانی هستند.

او ادامه داد: مهم نیست این افراد در کدام مقام و دسته سیاسی هستند؛ باید برخورد جدی قضایی آن هم برخورد در شرایط جنگ، نه صلح با این افراد انجام شود. ما در شرایط جنگی اقتصادی هستیم و باید برای این افراد دادگاه های صحرایی تشکیل دهیم.

 news@ettelaat.net - http://ettelaat.net

توجه:استفاه از مطالب اطلاعات.نت با ذكر ماخذ آزاد می باشد!

Copyright © 1999-2018 Ettelaat.net All Rights Reserved
اطلاعات.نت
به هيچ گروه و مرام و مسلك وابسته نيست